O nas

5 lat z FIBEREM

17 sierpnia 2014 roku grupa tenisistów stołowych postanowiła założyć formalnie stowarzyszenie. Nazwę FIBER wymyślił obecny wiceprezes Lech Pawlisiak, która od pochodzi od języka łacińskiego oznaczająca nazwę Bobra. Początkowo miało to być stowarzyszenie typowo tenisowe jednak już w niedługim czasie okazało się, że tenis stołowy to tylko jeden z elementów całej układanki, która nazywa się STOWARZYSZENIE FIBER.

Minione 5 lat dla członków Fibera były bardzo pracowite. Jako jedno z nielicznych stowarzyszeń działających na terenie miasta i gminy organizowaliśmy dla mieszkańców starszych czy młodszych różnego rodzaju imprezy. Nasze działania w początkowym okresie były oparte na własnym wkładzie finansowym i rzeczowym. Dopiero w późniejszym okresie duże wsparcie otrzymaliśmy od Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim w postaci dofinansowania do zadań publicznych, które przeprowadzaliśmy od 2015 roku.  Był to moment, w którym stowarzyszenie rozwinęło mocno skrzydła. Od 2018 roku przeprowadzamy także zadania dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, LGD między Odrą a Bobrem czy też Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych.

Głównym motorem napędowym były i są zadania publiczne, powierzone nam do realizacji przed wyżej wspomniane instytucje. Do dnia dzisiejszego realizowaliśmy bądź realizujemy ponad 40 takich zadań na rzecz ogółu mieszkańców naszej Gminy. Większość z nich to zadania długofalowe takie jak: Zdrowo i sportowo z Fiberem, Mały tenisista, Wakacyjna Przygoda z Fiberem czy też Aktywny senior. W ramach takich zadań organizowaliśmy także większe imprezy czy turnieje np. PIKNIK z LATAWCEM czy ostatnio XXI Mistrzostwa woj. Lubuskiego tenisa stołowego w najmłodszych kategoriach wiekowych. Przeprowadzaliśmy także wiele imprez a było ich naprawdę sporo i to zarówno na płaszczyźnie sportowej, rekreacyjnej jak i turystycznej.

Od 2015 roku uczestniczyliśmy w ponad 70 festynach  i różnych imprezach festynach i zawodach. Byliśmy w tych imprezach organizatorami lub pomagaliśmy w organizacji takim instytucjom jak: Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Nowogrodzie Bobrzańskim, Burmistrzowi Miasta, Szkole Podstawowej w Niwiskach, Szkołom Podstawowym SP1 i SP2 z Nowogrodu Bobrzańskiego oraz takim sołectwom jak: Drągowina, Dobroszów Wielki, Klępina, Bogaczów, Cieszów, Przybymierz, Niwiska czy też ostatnio Białowice.

Podczas wakacji od 2015 roku corocznie przeprowadzamy serię zajęć rekreacyjno-kulturalnych dla dzieci naszej gminy o nazwie „Wakacyjna Przygoda z Fiberem”.

Także od 2015 roku podczas Gminnym Dożynek, prowadzimy turnieje sportowo-sprawnościowe pn. „Sportowe Dożynki”.

Nie można zapomnieć także o Parafialnych Festynach Rodzinnych, których to od 2015 byliśmy głównymi organizatorami. W tym roku jednak nie otrzymaliśmy zgody na organizację VI Festynu i dlatego taki Festyn się nie odbył.

Był za to I Rodzinny Rajd Rowerowy, na który przybyło 80 uczestników małych i dużych. Rajd cieszył dużym zainteresowaniem, dlatego obiecujemy w przyszłości kontynuować takie rajdy dla całej rodziny.

Jednak pierwszą imprezą jaką zorganizowaliśmy pod szyldem Fibera w listopadzie 2014 roku były zawody latawcowe dla dzieci. Takie zawody, ale już w rozbudowanej formie przeprowadzamy corocznie w okresie jesiennym.

W tym roku planujemy zorganizować taki Piknik z Latawcem 5 października.

Dla dorosłych mieszkańców gminy organizujemy corocznie Mistrzostwa w Sudoku a dla seniorów od 2018 roku cykl aktywności ruchowych i umysłowych p.n. AKTYWNY SENIOR, promujący aktywny tryb życia wśród seniorów naszej gminy. W tym roku taki cykl ruszy od 2 września.

FIBER to nie tylko festyny, ale także imprezy cykliczne. Realizowaliśmy działania propagujące formy upowszechnienia kultury fizycznej w gminie Nowogród Bobrzański.

Z inicjatyw długofalowych należy wymienić przede wszystkim rajdy rowerowe z cyklu „Rowerem z Fiberem”. Rajdy takie organizowane były w różnej formie. Przeważnie były to rajdy jednodniowe (te krótsze popołudniowe oraz te dłuższe – całodniowe) ale przeprowadziliśmy też dwa Rajdy trzydniowe z noclegami (w 2018 roku do Parku Mużakowskiego w Łęknicy a tym roku do Parku Róż we Forscie). W rajdach jednodniowych zwiedzamy i poznajemy tereny i zakątki naszej gminy ale wyjeżdżaliśmy także poza jej granice. Byliśmy na rajdach w Bieniowie, Lubsku, Czerwieńsku, Dychowie, Tarnawie Krośnieńskiej czy Świdnicy. W ubiegłym roku wprowadziliśmy do kilku rajdów element rozrywki. W takich rajdach nazwanych ROWEROWE PRZYGODY z FIBEREM uczestnicy w czasie postojów rozwiązują różnego rodzaju zadania i konkursy.

Od 2015 roku do dnia dzisiejszego przeprowadziliśmy także marsze Nordic Walking, w których przeważnie uczestniczyła i instruowała mistrzyni od kijków czyli Beata Boczar.

Od listopada 2018 roku powołaliśmy do życia nową sekcję o nazwie „Nowogrodzka Grupa Biegowa FIBER”. Ta grupa choć działa od niedawna to już jest nad wyraz widoczna i to nie tylko poprzez udział w imprezach masowych, ale także „firmowe” koszulki, w których biegając promuję naszą gminę. W krótkim ponad półrocznym czasie uczestniczyli w prawie 20 różnych biegach ogólnopolskich.

Stowarzyszenie FIBER jednak najbardziej kojarzone jest z tenisem stołowym, dlatego w okresie jesienno-zimowym poświęcamy dużo czasu właśnie temu sportowi. Każdego roku od października do marca prowadzimy rozgrywki w ramach Nowogrodzkiej Ligi Tenisa Stołowego. Te rozgrywki skupiają przede wszystkim typowych amatorów grających rekreacyjnie pingpongową piłeczką.  Dobrze funkcjonuje także sekcja Tenisa Stołowego skupiająca ponad 20 zawodników zrzeszonych w Lubuskim Okręgowym Związku Tenisa Stołowego. W rozgrywkach ligowych rywalizuje pięć drużyn na trzech szczeblach rozgrywek.  Osobnym tematem jest działalność szkółki tenisa stołowego skupiająca każdego sezonu ok. 20 adeptów. Szkolenie dzieci rozpoczęliśmy od 2016 roku a efekty tych działań są bardzo widoczne i pozytywne. Czołowi zawodnicy rozgrywają już turnieje na szczeblu centralnym, natomiast na szczeblu wojewódzkim możemy się poszczycić najlepszymi zawodnikami w najmłodszych kategoriach wiekowych.

Od samego początku a nawet już przed powstaniem stowarzyszenia zaczęliśmy organizować Towarzyskie Turnieje Tenisa Stołowego. Te turnieje już zdobyły sobie renomę w województwie lubuskim. Najbardziej znane to Mikołajkowy Turniej tenisa stołowego, w którym 2018 roku pobiliśmy rekord frekwencji wynoszący ponad 160 uczestników w jednym dniu. Corocznie organizujmy także Wielkanocny Turniej Tenisa Stołowego oraz Noworoczny Turniej, w którym jak co roku zbieramy pieniążki na WOŚP. Dla mieszkańców gminy organizujemy corocznie Turniej o puchar Bermixa – sponsora, który jako jeden z nielicznych jest od początku istnienia Fibera i cały czas nas wspiera. W tym roku przejęliśmy także od Ośrodka Kultury organizację indywidualnych i deblowych mistrzostw Gminy Nowogród Bobrzański w tenisie stołowym.

W zimowe wieczory organizowaliśmy także na Sali w Ośrodku Kultury Rodzinne Gry Planszowe, które są także alternatywą spędzenia wolnego czasu w miłym i sympatycznym towarzystwie.

Tyle w skrócie o 5 letniej działalności stowarzyszenia FIBER. Należy tu nadmienić, że aby te wszystkie działania mogły być zrealizowane niezbędna była rzesza osób, która te przedsięwzięcia zrealizowała.

My taki potencjał posiadaliśmy i posiadamy, bowiem Stowarzyszenie FIBER liczy ponad 60 członków. Tutaj należą się podziękowania wszystkim aktywnym członkom, którzy wspierają działania władz stowarzyszenia a także działają na rzecz stowarzyszenia.

Pod szyldem stowarzyszenia robimy to, co lubimy a robimy to z pasją. Poprzeczkę postawiliśmy sobie wysoko, ale wiemy już teraz, że udało się w większości zrealizować nasze plany i założenia z czego należy się tylko cieszyć.